ارسال هوشمند مرسولات
ارسال هوشمند مرسولات
نوشته بلاگ

مرچندایزینگ

اردیبهشت ۹, ۱۳۹۹ پست, خدمات
مرچندایزینگ

مرچندایزینگ چیست و چه اهمیتی دارد؟

 

مرچندایزینگ چیست؟

مرچندایزینگ یا بازار پردازی در واقع طریقه نمایش کالاها به مشتریان در فروشگاه‌ها است. مرچندایزینگ گستره‌ای از فعالیت‌های بازاریابی است که در محل فروش کالاها انجام‌می‌شود و هدف آن تنها فروش بیشتر و افزایش دیده شدن محصول می‌باشد. طراحی چیدمان در فروشگاه‌ها، بازاریابی برای کالای مناسب و در زمان مناسب، مکان مناسب، تعداد مناسب و برچسب هزینه مناسب است.

طریقه چیدمان، فضای اشغال شده برای هر کالا، دسته بندی کالاها که شاید در نظر اول خیلی اهمیتی نداشته‌باشد و فکر کنیم که به‌صورت تصادفی است در حقیقت دارای علم و دستورالعمل‌های خاصی می‌باشد.

در واقع می‌توان گفت چیدمان، نحوه قرارگیری و نمایش کالاها بر طبق استانداردهای تعریف شده در مکانی مقابل دید مشتریان به‌منظور ایجاد انگیزه و شناخت بیشتر محصولات و تمایل به خرید آنها توسط مصرف کننده است.

شرکت‌ها با توجه به نوع محصولات خود، قوانین و استاندارهای مخصوص خودشان را دارند که در مورد شرکت‌های بزرگ بین المللی این قوانین در سراسر دنیا تقریباً یکسان بوده و از فرآیند و استاندارد یکسانی پیروی می‌کند.

در شرکت‌های حرفه‌ای فروش و پخش کالاهای FMCG بخشی به نام بازاریابی مشتریان وجود دارد که این واحد زیر نظر واحد بازاریابی شرکت مربوطه مشغول به فعالیت است.

یکی از مهمترین وظایف این واحد بهتر و متمایز دیده شدن محصولات تولیدی شرکت‌ها در فروشگاه‌ها است.

 

مرچندایزر چیست؟

مرچندایزر فردی است که با هدف چیدمان صحیح و اصولی کالاها، در فروشگاه‌ها حضور دارد. در واقع با رعایت اصولی مبانی بازاریابی، فروشگاهی و با شناخت دقیق مخاطبین هدف، تلاش می‌کنند که مخاطبین را به خرید ترغیب کنند و آنها را به مشتری خود تبدیل نمایند.

اگر شما نیز تمایل دارید از روش‌های مرچندایزینگ برای بازاریابی محصولات خود در محل فروشگاه‌ها استفاده‌کنید، قطعاً نیاز به یک مرچندایزر خبره در تیم بازاریابی خود خواهید داشت. مرچندایزر باید فردی خلاق و خوش ذوق باشد و دارای توانایی بررسی و تحلیل رفتار مخاطبین و تأثیر چیدمان کالاها بر میزان فروش محصولات را داشته‌باشد. البته باید گفت آشنایی با اصول بازاریابی را می‌توان مهمترین مهارت یک مرچندایزر معرفی کرد.

 

اهمیت مرچندایزینگ

حالا سؤال اینجاست که چرا این موضوع این‌قدر حائز اهمیت است؟

در طی بررسی‌های صورت گرفته ۸۰% فروش در قفسه‌ها صورت‌می‌گیرد.

معمولاً چیدمان با این اهداف انجام می‌گیرد:

قابل رؤیت بودن محصولات (محصول در دید مناسب باشد)

جلوگیری از اتمام محصول و خالی ماندن شلف‌ها و قفسه‌ها

کسب یک مزیت رقابتی نسبت به رقبا

جذب مشتریان بیشتر و تازه

و در آخر افزایش فروش و سود شرکت

طریقه چیدمان محصولات مشابه یک شرکت در شلف‌ها معمولاً با پر فروش‌ترین ها آنها در ابتدای شلف شروع می‌شود.

به همین منظور پلونوگرامی برای هر دسته از محصولات تهیه و در سراسر دنیا طبق آن عمل می‌کنند..

لازم به ذکر است که طبقات شلف‌ها بر اساس طول و ارتفاع آنها تعاریف خاص خودشان را دارند.

بنابراین، متخصصان مرچندایزینگ فروشگاهی قسمت‌های چیدمان را به چهار ناحیه تقسیم کرده‌اند تا بتوانند بیشترین استفاده از فضاها را داشته‌باشند. و کالاها را بر اساس ویژگی‌های مشتریان چیدمان کنند.

طبق عکس فوق قفسه فروشگاه‌ها براساس دید مشتری به چهار قسمت عمودی تقسیم می‌شوند:

۱- سطح سر کشیدن: این قسمت یکی از کم ارزش‌ترین قسمت‌ها است. حتی در بعضی مراکز فروش به‌عنوان انبارک محصولات نیز استفاده می‌شود. مسئولان چیدمان باید دقت داشته‌باشند که محصولات سبکی در این ناحیه قرار دهند تا در صورت سقوط و افتادن محصولات، آسیبی به مشتریان وارد نشود. اما در فروشگاه‌های شلوغ و پر ازدحام که باید از حداکثر میزان فضا استفاده شود و در این ناحیه برندهای کمتر شناخته شده قرار می‌گیرند.

۲- سطح دید: محصولاتی که در این قسمت قرار می‌گیرند، بیشترین توجه و بیشترین فروش را به خود اختصاص می‌دهند. در فروشگاه‌های معتبر، رقابت زیادی برای تصاحب این سطح‌ها وجود دارد و تأمین کنندگان با پرداخت حق شلف، برای اخذ بهترین قسمت شلف که همان سطح دید مشتری است تلاش می‌کنند. محصولات ناحیه سطح دید حدود ۳۵% نسبت به سایر نواحی فروش بیشتری را دارند. خرده فروشان محصولاتی را در این ناحیه قرار می‌دهند که بیشترین سود را برای آنها دارند.

برای مثال هنگامی که درب یخچال را باز می‌کنیم، معمولاً به طبقات پایین یخچال توجهی نداریم و حتی بطری آبی را که در دسترس است را برمیداریم. (پیشنهاد می‌گردد غذاهای سالم را در طبقات میانی قابل دسترسی قرار گیرد تا مصرف بیشتری داشته‌باشند.)

{Eye level is Buy levelجمله بسیار معروفی است که در توصیف این ناحیه مطرح می‌شود.

در ابتدا چشم، گروه‌بندی‌ها را جستجو می‌کند.

در ادامه، چشم به‌دنبال نام‌های تجاری خاص (Brand) می‌گردد.

و در مرحله آخر چشم در چهارچوب عمودی، کالای‌های خاص را جستجو می‌کند.

۳- سطح لمس: در این قسمت نیز محصولات با حاشیه سود بالاتری قرار می‌گیرند چراکه نسبت به سطح سرکشیدن و سطح خم شدن از توجه بیشتری برخورد هستند. در صورتی که یک شرکت بتواند همزمان این سطح و سطح دید را اجاره کند. قطعاً بیشترین فروش را به‌دست خواهد آورد.

۴- سطح خم شدن: به این قسمت سطح دید کودکان نیز گفته‌می‌شود. چرا که سطح دسترسی در کودکان به این ناحیه بیشتر از سایر قسمت‌ها است. فروشندگان بایستی کالاهایی را که جذابیت بیشتری برای کودکان دارند را در این قسمت قرار دهند چرا که افراد بزرگسال تمایل چندانی به خم شدن ندارند و یا به‌دلیل مشکلات جسمانی احتمالی امکان خم شدن را ندارند. در این قسمت نیز محصولاتی با فروش کمتر و برندهای کمتر شناخته شده قرار خواهند گرفت.

 

شکل گیری استاندارها

شکل گیری استاندارهای بیان شده در مورد شرکت‌های بین المللی با بررسیهای علمی خاصی به‌دست آمده و تدوین شده‌است.

به‌عنوان مثال در مورد رفتار مشتریان نتایجی به‌دست آمده که در ادامه به برخی از آنها می‌پردازیم:

  1. مشتری‌ها به‌سمت چپ نگاه می‌کنند اما به‌سمت راست حرکت می‌کنند در واقع در جهت حرکت عقربه‌های ساعت حرکت می‌کنند.
  2. مشتریان در راهروهای باریک سریع‌تر حرکت می‌کنند و در راهروهای پهن و باز آرام‌تر
  3. مشتریان ابتدا به شلف‌هایی که در مقابل دید آنها هستند توجه می‌کنند و سپس به شلف‌های پایینی و در نهایت نیز به شلف‌های بالایی
  4. مشتری‌ها ۷۰% به‌صورت ناگهانی خرید می‌کنند در واقع کالاهایی را می‌خرند که در لیست خرید آنها وجود ندارد.
  5. مشتری‌ها فقط به ۵۰% کالاهایی که نمایش داده می‌شوند نگاه خواهند کرد.

برای انجام امور مربوط به مرچندایزینگ در شرکت‌ها بودجه‌ای چشمگیر در نظر گرفته‌می‌شود.

 و در میان شرکت‌ها جنگی معروف به جنگ قفسه‌ها راه افتاده است که در این میان سود فروشگاه‌ها را بیشتر کرده است.

تمام قسمت‌های خوب فروشگاه‌ها و قفسه‌ها، مشتریان زیادی از سمت شرکت‌ها دارند که این امر موجب شده هزینه‌های زیادی برای تصاحب آنها انجام دهند.

بعضاً هزینه اجاره‌ی یک متر از این فضاها در فروشگاه‌ها هم قیمت با اجاره آپارتمانی در شهر تهران می‌باشد.

 

سخن پایانی

اهمیت موضوع مرچندایزینگ را با جمله زیر می‌توانیم بیشتر درک می‌کنیم:

قرارگیری مکان فیزیکی محصولات، ابزارهای پیشبرد فروش و نمایش کالا، بهگونهای هدایت شده که توجه مشتری را جلب کرده و او را مایل به خرید نماید.

برچسب ها:
درج دیدگاه