ارسال هوشمند مرسولات
ارسال هوشمند مرسولات
نوشته بلاگ

استارت‌آپ چیست؟

اردیبهشت ۹, ۱۳۹۹ پست, خدمات
استارت‌آپ چیست؟

استارت‌آپ که به فعالیتی اقتصادی اطلاق می‌شود که به‌دنبال برطرف کردن نیازهای مشتریان است و بر پایه فناوری‌های جدید عمل می‌کند. یکی از کلمات پرتکرار این روزها که توسط جستجوگران متعددی در موتور گوگل جست و جو می‌شود، استارت‌آپ است. این سبک از کسب‌وکار این روزها محبوبیت زیادی پیدا کرده و بسیاری از افراد، علاقه‌مند یافتن آگاهی یا انجام این کار هستند و وارد بازار کسب‌وکارهای استارت‌آپی می‌شوند.

 

استارت‌آپ چیست؟

کلمه (startup) در زبان فارسی به شرکت نوپا ترجمه شده‌است و واژه‌ای نسبتاً جدید است که حدوداً ۲۰ سال از عمر آن می‌گذرد. در تعریف این واژه، اصطلاحات و شرح‌های زیادی وجود دارد که برخی از یکدیگر متفاوت هستند.

قبل از وارد شدن به بحث “استارت‌آپ چیست”، باید بدانید که تعریف دقیقی درباره‌ی این مفهوم وجود ندارد، با این وجود برای درک این واژه می‌توان مشخصه‌ها و ویژگی‌های معینی برای آن پیدا کرد که به کسب و کار، خاصیت استارتاپ می‌دهد. معمولاً این اصطلاح به شرکت‌هایی اطلاق می‌شود که توسط یک یا چند نفر کارآفرین تأسیس شده باشد و در مراحل اولیه فعالیت خود قرار دارند و قصد دارند محصول یا خدماتی که معتقدند تقاضا برای آنها وجود دارد را توسعه دهند و به بازار عرضه نمایند.

استیو بلَنک کارآفرین و استاد دانشگاه مشهور یکی از بهترین تعاریف را از این مفهوم ارائه کرده است:

شرکت نوپا سازمانی است موقتی که برای جست‌وجوی یک سبک کسب‌وکار تکرارپذیر و مقیاس‌پذیر شکل گرفته است‌.

منظور از تکرارپذیر این است که ایده نوینی را که طراحی شده را بتوان بارها و بارها تکرار کرد. درواقع یعنی بتوان کالا یا خدماتی که توسط شرکت ارائه شده را به تولید انبوه رساند.

مقیاسپذیر یعنی شرکت بتواند در آینده از روشی بهتر و افزایش ارزش‌گذاری و استفاده بهینه از منابع مالی و انسانی خود، بیشترین بهره‌وری را کسب نماید.

تکرارپذیر بودن و مقیاس‌پذیری، هر دو از عواملی هستند که باعث رشد کسب‌وکارها می‌شوند. به همین خاطر رشد یکی از مولفه‌های اصلی یک شرکت نوپا است.

استارت‌آپ چگونه کار می‌کند؟

در سطوح بالا، یک استارت‌آپ مانند هر شرکت دیگری کار می‌کند. کارمندان به‌صورت گروهی با هم کار می‌کنند تا محصولاتی که مورد نیاز مشتریان هستند را ایجاد کنند که مشتریان آن را بخرند. اما چیزی که یک شرکت نوپا را از سایر مشاغل متمایز خواهد کرد، روشی است که برای انجام این کار در پیش می‌گیرند. در شرکت‌های معمولی کارهایی که قبلاً صورت گرفته است را تکرار می‌کنند. به‌عنوان مثال یک صاحب رستوران از الگوی موجود در تجارت رستوران‌ها پیروی می‌کنند. اما هدف از یک استارت‌آپ ایجاد یک قالب کاملاً جدید است. مثلاً در صنعت غذا، ممکن است به عرضه همان غذایی بپردازند که رستوران‌های دیگر تهیه می‌کنند. اما با مزایا و انتخاب‌هایی که دیگر رستوران‌ها دارا نیستند.

 

چگونگی راه‌اندازی یک استارت‌آپ

کارآفرینان هنگام راه‌اندازی استارت‌آپ و شروع فعالیت خود باید موارد زیر را درنظر بگیرند.

موقعیت مکانی

لوکیشن و موقعیت جغرافیایی یکی از مهم‌ترین عواملی است که می‌تواند باعث موفقیت و یا شکست بشود. کارآفرینان باید در ابتدا تصمیم بگیرند که می‌خواهند کسب‌وکارشان را در یک دفتر یا دفتر خانگی یا به‌صورت آنلاین انجام شود. انتخاب مکان مناسب بستگی به نوع محصول یا خدمات ارائه شده دارد.

ساختار حقوقی

شرکت‌ها باید آگاه باشند که چه نوع ساختار حقوقی‌ای بهترین تناسب را با ماهیت کار آن‌ها دارد تا بتوانند بهترین روش کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کرده و پیش بروند. به‌عنوان مثال مالکیت انحصاری برای فرد موسسی که کارمند اصلی کسب‌وکار هم می‌باشد، مناسب است. اما در برخی موارد هم می‌توان از طریق سرمایه‌گذاری مشترک با چند نفر، مالکیت اشتراکی داشت.

منابع مالی

شرکت‌های استارت‌آپی معمولاً با هزینه‌های بالا و درآمد محدود شروع به فعالیت می‌کنند و فاقد سرمایه کافی برای حرکت به مرحله بعدی کسب‌وکار هستند. به همین خاطر غالباً به‌دنبال جذب سرمایه از منابع مختلفی می‌گردند. استارت‌آپ‌ها معمولاً با مراجعه به خانواده و دوستان یا با بهره گیری از سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر، به جمع‌آوری سرمایه می‌پردازند.

سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر، گروهی از سرمایه‌گذاران حرفه‌ای و زبده هستند که در تأمین مالی شرکت‌های نوپا متخصص هستند.

تأمین مالی جمعی برای بسیاری از افراد به روشی مناسب جهت به دست‌آوردن سرمایه‌ای که برای حرکت رو به جلو در فرآیند کسب و کار نیاز دارند تبدیل شده‌است.
این دسته از کارآفرینان یک صفحه تأمین مالی جمعی را به شیوه آنلاین راه‌اندازی می‌کنند و برای افرادی که نظرات مثبتی درمورد شرکت دارند، بستر و شرایط سرمایه‌گذاری را فراهم می‌کنند.
همچنین امکان دارد از اعتبارات برای شروع فعالیت خود استفاده‌کنند. یک سابقه اعتباری عالی می‌تواند این فرصت را فراهم سازد تا به‌عنوان تأمین مالی استفاده‌کرد.
البته این مورد بیشترین ریسک را نیز دارد، خصوصاً اگر شرکت نوپا با شکست مواجه شود. برخی از شرکت‌ها وام‌های کسب‌وکاری کوچک را برای کمک به رشد و پیشبردشان انتخاب می‌کنند.
بانک‌ها معمولاً چندین مزایای تخصصی برای کسب‌وکارهای کوچک دارا هستند. به‌عنوان مثال وام‌های کوتاه مدت و کم بهره که برای استارت‌آپ‌ها طراحی شده و برای واجد شرایط بودن اغلب به یک طرح تجاری دقیق و خوب نیاز است.

مزایا و معایب استارت‌آپ‌ها

کار کردن در این کسب‌وکارهای استارت‌آپی مزایای مختلفی دارد. دو نمونه از این مزایا، مسئولیت‌های بیشتر و فرصت‌های یادگیری است. از آن جایی که شرکت‌های نوپا نسبت به شرکت‌های بزرگ و مشهور کارمندان کمتری را دارند، کارمندان تمایل دارند تا در نقش‌های مختلفی فعالیت کنند که منجر به مسئولیت‌پذیری بیشتر و همچنین فرصتی برای یادگیری می‌شود.

استارت‌آپ‌ها در تلاش هستند تا محیط کار را بیشتر به یک تجربه مشترک، همراه با ساعات کاری انعطاف‌پذیر و افزایش تعامل مابین کارکنان تبدیل کنند. همچنین کار در این شرکت‌ها می‌تواند بسیار مفید باشد، زیرا در بستر این شرکت‌ها از نوآوری استقبال می‌شود و مدیران به کارمندان بااستعداد اجازه خواهند داد تا ایده‌هایشان را با نظارت کمی اجرا کنند.

اما یکی از معایب اولیه، ریسک بالای این کسب و کارها است. این ریسک در مرحله اول موفقیت و طول عمر کسب‌وکار را مورد هدف قرار می‌دهد. شرکت‌های نوپا و جدید باید قبل از شروع سودآوری، خود را ثابت کرده و سرمایه خود را نیز افزایش دهند. زیرا راضی نگه‌داشتن سرمایه‌گذاران از پیشرفت صورت گرفته در کار، بسیار مهم است. در این بستر خطر تعطیل شدن یا نداشتن سرمایه کافی جهت ادامه عملیات حتی قبل از کسب سود نیز همیشه وجود دارد.

همچنین ساعات کاری طولانی، از مشخصه‌ی دیگر استارت آپ ها است، زیرا تمامی کارمندان برای رسیدن به یک هدف یکسان کار می‌کنند: مشاهده موفقیت استارت‌آپ

و همین موضوع می‌تواند منجر به ایجاد لحظات پراسترس و گاهی اوقات ساعات اضافه‌کاری شود. رقابت نیز در بستر این کسب و کارها همیشه بالا است.

مزایا

 • فرصت بیشتر جهت یادگیری
 • افزایش مسئولیت‌ها
 • ساعت کاری‌های انعطاف‌پذیر
 • مزایای و ویژگی‌های محل کار
 • تشویق و حمایت از نوآوری

معایب

 • امکان خطر شکست
 • نیاز به افزایش منابع مالی
 • استرس بالا
 • بستر و محیط کسب و کار رقابتی

کلام آخر

به‌طور خلاصه در پاسخ به سؤال “استارت‌آپ چیست” می‌توان گفت استارت آپ شرکتی است که در مراحل اولیه توسعه، با هدف رفع نیازهای مردم با استفاده از ارائه محصول یا خدمات نوآورانه عمل می‌کند. اگرچه تعریف واحدی برای این اصطلاح وجود ندارد اما باید گفت یک شرکت باید مشخصات ویژه‌ای همچون نوآوری، رشد و سن مشخص را داشته‌باشد تا بتوان آن را یک شرکت نوپا نامید. همچنین برای راه‌اندازی این مدل کسب‌وکار باید به مشخصه‌هایی همچون موقعیت جغرافیایی و منابع مالی توجه کرد.

موارد زیر حقایقی درمورد یک استارت‌آپ است:

 • شرکتی که در مراحل اولیه کسب‌وکار است.
 • معمولاً توسط بنیان‌گذاران خود تأمین مالی می‌شوند و امکان دارد قبل از شروع به فعالیت برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی تلاش کنند.
 • معمولاً با ریسک بالایی همراه هستند زیرا ریسک شکست آن‌ها وجود دارد.
 • می‌توانند مکانی بسیار منحصربه‌فرد و مناسب برای کار با مزایای عالی، تمرکز بر روی نوآوری و فرصتی عالی برای یادگیری باشند.

 

برچسب ها:
درج دیدگاه